Jak vybrat zahradní krb či pec?

14.05.2021

Zahradní krby slouží nejen k přípravě výtečných grilovacích pokrmů, ale také zútulní prostor na zahradě. Pořízení zahradního krbu či pece je záležitostí na mnoho let, podle čeho si tedy vybrat správně?

Umístění

Ještě než si samotný zahradní krb či pec pořídíte, je třeba si ujasnit, kam jej umístíte. Tak si budete moci lépe naplánovat, jaký typ a tvar krbu vlastně chcete. Myslete na to, že by zahradní krb měl stát v závětří, na vodorovné pevné ploše. Je důležité dodržovat bezpečnou vzdálenost od budov a hořlavých materiálů, například nábytku na zahradě, dřevin a porostů. Také vemte v potaz okolí, aby kouř z komínu neobtěžoval nejen vás, ale ani sousedy.


TIP: Ideální místo pro zahradní krb je letní kuchyňka v závětří pod střechou. Tam je třeba dostat kouř nad pergolu či zídku.

Typ zahradního krbu

Druhů zahradních krbů je mnoho, na své si může přijít každý. Mezi nejklasičtější zahradní krby patří klasické krby s ohništěm. Vybrat si ale můžete i krboudírny, rohové krby, krby na míru nebo zahradní pece.

  • S udírnou - některé zahradní krby můžete pořídit rovnou s udírnou, která slouží k douzování za tepla.

  • Rohový zahradní krb - elegantně vyplní rohy teras či pergol, pokud máte prostoru nazbyt.

Zahradní pece

Klasické grily nebo zahradní krby všichni známe. Ale co taková zahradní pec? Ta vám může na zahradě poskytnout nezapomenutelný chuťový zážitek provoněný ohněm. Ocení ji zejména ten, kdo na zahradě rád tráví čas a rád tráví čas i v kuchyni. Výhodou zahradní pece je také to, že pokrmy z ní jsou zdravější než na grilu. Vybrat můžete zahradní pece přenosné, na kolečkách nebo pevně ukotvené.


Mezi nejčastější materiály, ze kterých se zahradní pece vyrábí, patří cihly, hlína, kámen, litina či další žáruvzdorné materiály. Pece roztopíte tvrdým dřevem, ideálně z listnatých stromů, které se vyznačují vyšší hřevností.


Pak už stačí jen připravit suroviny a brzy si můžete pochutnat na domácí pizze, chlebu, zelenině nebo masu.

Materiály zahradních krbů

Nejčastějším materiálem, se kterým se u zahradních krbů můžete setkat, je žáruvzdorný beton. Můžete si ale zvolit i varianty krbů z přírodních kamenů, hlíny nebo terakoty.


Při výběru toho správného materiálu se nezaměřujte jen na estetickou stránku, ale také na tu funkční: jak je odolný a trvanlivý. Mezi nejodolnější zahradní krby patří tradiční vymývané povrchy, podobnými vlastnostmi se vyznačují i povrchy z oprýskávaného betonu.

Doplňky k zahradnímu grilu

Standardní výbavou zahradních krbů je rošt, můžete jej ale doplnit i dalšími produkty, které vám při grilování značně usnadní práci. Jedná se například o grilovací jehlu, odkládací pult, zahradní kuchyňský stolek, douzovací střechu, motorek pro otáčení roštu či ochranný obal na krby.

Abyste posílili kulinářský zážitek, vybírejte takové příslušenství, které vám usnadní přípravu vašich oblíbených pokrmů. Pro pohodlnější manipulaci se také ujistěte, že v krbu lze regulovat hoření a má polohovatelnou mřížku na grilování.